Právní poradna

Musím stále platit zdravotní pojištění?

  • Zveřejněno: 28.11.2017

Mám tři děti, nejmladší z nich trpělo vleklými zdravotními problémy. To je hlavní důvod, proč jsem od jeho narození již nenastoupila do žádného zaměstnání. Manžel nás všechny zvládl uživit a děti jsou již zaopatřené. Zdravotní pojištění za mě platí manžel. Brzy dosáhnu důchodového věku, ale na okresní správě mi řekli, že na starobní důchod nebudu mít nárok z důvodu nedostatečného počtu roků pojištění. Jak to bude s platbou zdravotního pojištění? Bude za mě, až dosáhnu důchodového věku, toto pojištění platit stát?

Mám nárok na příspěvek na rekreaci?

  • Zveřejněno: 20.11.2017

Zaměstnavatel nám podle kolektivní smlouvy dává příspěvek na rekreaci. Současně tvrdí, že nelze tento příspěvek poskytnout mému druhovi, se kterým žiji již pět let ve společné domácnosti a máme spolu malé dítě. Trvá na tom, že podle zákona lze tento příspěvek poskytnout pouze mně a mému dítěti, popřípadě manželovi. U kamarádky ve firmě ale klidně příspěvek druhovi firma poskytla. Je tedy pravda na straně mého zaměstnavatele?

Elektronická výplatní páska

  • Zveřejněno: 20.11.2017

Zaměstnavatel chce úplně zrušit papírové výplatní pásky, které dostáváme teď. Chce je posílat e-mailem. Já e-mail nemám a ani ho nechci. Musím si ho kvůli výplatním páskám založit?

 

Stravování

  • Zveřejněno: 18.11.2017

Jsem zaměstnána ve škole, kde je zřizovatelem město. Přestože mám od lékaře předepsanou dietu, musím hradit jedno jídlo. Prý to vyplývá z právního předpisu. Je to pravda?

Dohoda o pracovní činnosti

  • Zveřejněno: 11.11.2017

Dohodu o provedení pracovní činnosti (§ 76 ZP) je zaměstnavatel povinen uzavřít písemně. Podle dohody o provedení pracovní činnosti může zaměstnanec vykonávat práce jen do poloviny stanovené týdenní pracovní doby.