Právní poradna

Souběh podpory a starobního důchodu

  • Zveřejněno: 22.09.2017

Mám podezření, že mám nemoc z povolání, a to karpální tunely. Podle lékařského posudku našeho závodního lékaře jsem dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k výkonu dosavadní funkce, zaměstnavatel nemá pro mne vhodné zaměstnání a dal mi z tohoto důvodu podle § 52 písm. e) ZP výpověď. Můžete mi poradit, jak mám dále postupovat?

 

Stanovená týdenní pracovní doba u směnného provozu

  • Zveřejněno: 01.09.2017

Jsem zaměstnána ve směnném provoze, kde pracujeme ve třech směnách. Ovšem naše směny se tzv. překrývají, zaměstnanci současně pracují 15 minut. Nyní vznikl spor, zda se vůbec jedná o směnný provoz, zda máme mít pracovní dobu 37,5 hodin týdně, nebo 40 hodin týdně.

Nechce se vám na team-building?

  • Zveřejněno: 24.08.2017

Může zaměstnanec odmítnout účast na tzv. team-buildingu pořádaném zaměstnavatelem, pokud se koná mimo běžnou pracovní dobu (rozvrh pracovních směn) nebo jej odmítnout, i když se koná v pracovní době?

Cestovní náhrady

  • Zveřejněno: 20.08.2017

Prosím o vysvětlení § 152 písm. c) zákoníku práce. Jde mně o tento příklad. Moje pracovní doba činí 40 hodin týdně a je rozvržena do 5 dnů v týdnu. Vzhledem k tomu, že je někdy hodně práce, zaměstnavatel potřebuje, abych šel do práce i v sobotu. Často odpracuji celou další směnu, tj. 8 hodin. Dojíždím autobusem. Mám nárok na cestovné a na stravné? Slyšel jsem na to různé názory. Podle jednoho se na tento můj případ § 152c ZP nevztahuje, podle jiného ano a podle dalšího nelze poskytnout stravné, protože by to bylo v rozporu s dobrými mravy. Jsem zaměstnán v akciové společnosti.