Prohlášení účastníků 6. Sněmu ČMKOS

  • Zveřejněno: 25.05.2017

Prohlášení účastníků 6. Sněmu ČMKOS, který se uskutečnil 23. května.
Levná práce není perspektivou pro českou ekonomiku
Důstojné pracovní podmínky pro 21. století

Před dvěma lety zahájila Českomoravská konfederace odborových svazů kampaň Konec levné práce.

Záměrem bylo přinést zcela nový impuls pro nejdůležitější nástroj odborů - kolektivní vyjednávání.

Po dvou letech kampaně můžeme hrdě prohlásit, že jsme dodali odvahu a inspiraci tisícům odborově organizovaných zaměstnanců ve firmách a organizacích.

Odvahu prolomit prokletí, na kterém byla před 28 lety postavena ekonomická strategie ČR - nízká cena české práce.

Varovali jsme, že takto uměle nastavená a udržovaná úroveň mezd a platů bude pro další generace jednou z velmi obtížně překonatelných překážek.

ČMKOS své argumenty vždy stavěla na odborných základech. Hlavním argumentačním zdrojem kampaně „Konec levné práce“ se stal dokument ČMKOS „Vize změny hospodářské strategie ČR,“ který je odbornou ekonomickou obžalobou, proč po 28 letech patří čeští zaměstnanci mezi nejhůře placené v rámci EU.

Kampaň ČMKOS má výsledky. Odbory se staly vlivnou silou, která skutečně ovlivňuje růst reálných mezd a vyjednávání s vládou v rámci tripartity přináší dobrý růst minimální mzdy a platů.

Odboráři zvedli hlavu. Sebevědomě využívají různé formy protestů, včetně stávky, selžou-li veškeré pokusy o vyjednávání. Děkujeme a oceňujeme odboráře v Mitasu, IG Watteeuw, Albertu, TPCA, Aircraft Industries, ZDS Psota, v dopravě, v nemocnicích, ve školství, v průmyslu, v kultuře a další, kteří za nárůst ostudně nízkých mezd bojovali a bojují. Bez jejich nasazení a odvahy by současný růst mezd nebyl možný.

Díky kampani Konec levné práce se téma nízkých mezd a platů stalo konečně tématem politických debat, novinářských článků a diskuzí.

ČMKOS apeluje na politiky a politické strany, aby jednoznačně dali najevo, že hospodářská strategie ČR už nemůže být postavena na levné práci.

Nejenom mzdy a platy utváří české pracovní prostředí. Základem je dobrý kodex práce, který reaguje na vývoj na trhu práce a neztrácí svou ochrannou funkci.

Novela zákoníku práce je nyní v rukách poslanců. Některé jejich návrhy však usilují o návrat do 19. století.

ČMKOS vyzývá poslance a senátory, aby nedopustili drastické zhoršení pracovních práv. Zaměstnanec není pouhým zbožím na trhu práce.

„Zvedněte ruku pro slušný zákoník práce, který zaručí důstojné pracovní podmínky pro 21. století“.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Zdroj: ČMKOS